Endringer i vannforskriften gir behov for ytterligere avklaringer
- Detaljer
-
Opprettet torsdag 22. desember 2011 13:19
-
Skrevet av Toril Hofshagen
Miljøverndepartementet har hatt på høring forslag til endringer i vannforskriften, som følge av gjennomføring av 3 EU-rettsakter gitt med hjemmel i EUs vanndirektiv. Norsk Vann støtter hovedgrepene som foreslås, men oppfordrer til snarlige avklaringer, bedre veiledning og økt fokus på økonomiske forhold.
Tre rettsakter som er hjemlet i vanndirektivet, er nå inntatt i EØS-avtalen og skal gjennomføres i norsk rett. Disse er:
-
Direktiv 2008/105/EF om miljøkvalitetskrav innenfor vannpolitikken, som etablerer miljøkvalitetsstandarder for vann og prioriterte stoffer
-
Direktiv 2009/90/EF om tekniske spesifikasjoner for kjemisk analyse og overvåking av vanntilstand
-
Kommisjonsbeslutning 2009/915/EF om interkalibrerte grenseverdier for klassifisering av miljøtilstand
Norsk Vann støtter hovedgrepene som er foreslått for gjennomføring av tre EU-rettsakter i den norske vannforskriften, inklusive nødvendige endringer i forurensningsforskriften.
Samtidig peker Norsk Vann på at miljøgiftproblematikken i seg selv er et komplekst område, som nå innarbeides i et allerede krevende regelverk. Det er derfor et stort behov for å supplere vannforskriften med styrket veiledningsmateriell, som operasjonaliserer regelverket og sikrer en mest mulig enhetlig, effektiv og kompetent forvaltning i vannregionene og kommunene. Det er også behov for ytterligere regelverksavklaringer, samt grundigere utredninger rundt ansvarsforhold og økonomiske konsekvenser på miljøgiftområdet.
Norsk Vann benytter anledningen til å ta opp med departementet behovet for statlige incentivordninger for å sikre gjennomføring av vannforskriften rundt om i landet, og vedlegger ”Norsk Vann rapport B15/2011 Vannforskriftens økonomiske konsekvenser for kommunesektoren og avløpsanleggene” til høringsuttalelsen. Norsk Vann mener det er behov for et atskillig sterkere fokus på de økonomiske sidene av vannforskriften, dersom man skal kunne lykkes i dette viktige arbeidet rundt omkring i vårt langstrakte land.
Her kan du lese Norsk Vanns høringsuttalelse.